close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 kwietnia 2017

  Podczas wizyty w Chicago 8-10 kwietnia ambasador Wilczek spotkał się z gubernatorem stanu Illinois Brucem Raunerem, liderami społeczności polonijnej w Chicago, a także wziął udział w obchodach 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku organizowanych przez Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim.

  Tematem rozmowy z gubernatorem Raunerem była współpraca handlowa i wojskowa między Polską a stanem Illinois. Gubernator zadeklarował poparcie Illinois dla polskich planów otwarcia nowych agencji promocji handlu i inwestycji na terenie Stanów Zjednoczonych. Ambasador Wilczek zaprosił gubernatora Raunera do złożenia wizyty w Polsce, w tym również do odwiedzenia Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach we wrześniu br. Ważnym tematem spotkania były sprawy lokalnej społeczności polonijnej w Illinois. W tym kontekście omówiono perspektywy współpracy w 2018 r. przy organizacji wydarzeń będących częścią obchodów okrągłych rocznic: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i dwustolecia dołączenia stanu Illinois do Unii.

  Podczas spotkań z liderami polonijnymi w Muzeum Polskim w Chicago/Zjednoczeniu Polskim Rzymsko-Katolickim w Ameryce oraz spotkania otwartego z Polonią w Parafii Świętej Konstancji ambasador Piotr Wilczek rozmawiał o bieżących sprawa istotnych z punktu widzenia chicagowskiej Polonii, m.in. działalności biznesowej, kulturalnej i edukacyjnej oraz reprezentacji Polonii wobec partnerów lokalnych.

  10 kwietnia ambasador Wilczek wziął udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na cześć architekta budynku Konsulatu Generalnego Benjamina Marshalla, słynnego mistrza architektury Chicago i autora najsłynniejszych budynków w tym mieście.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: