close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 28 kwietnia 2017

  Polska, razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą, wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Rok wcześniej, 7-8 czerwca 2003 roku odbyło się referendum akcesyjne, w którym 77,45% Polaków opowiedziało się za członkostwem w UE.

  Pierwszym krokiem było podpisanie 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Cztery lata później rozpoczęły się właściwe negocjacje akcesyjne z UE.

   

  Polska jest najludniejszym i największym powierzchniowo krajem, które przystąpiły do UE po 2004 roku. W całej UE Polska gospodarka jest 8. największą gospodarką, będąc jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się.

   

  Polska jest aktywnym i ważnym członkiem Unii Europejskiej, uczestnicząc w najważniejszych debatach toczących się na forum Unii Europejskiej nt. przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej.

   

  W roku 2017 obchodzona jest 60. rocznica Traktatów Rzymskich, które dały początek Unii Europejskiej.        

   

  W szybko zmieniającym się świecie, w sytuacji związanej m.in. z opuszczaniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Polska zabiega o podjęcie szerokiej debaty na temat reformy Unii Europejskiej. „Priorytetem działań naszego rządu jest naprawa Unii Europejskiej” – mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w swoim expose wygłoszonym przed Sejmem RP 9 lutego br.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: