close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 lutego 2017

  Konsul Generalny Piotr Janicki przyjął 3 lutego w Konsulacie uczniów szkół średnich biorących udział w 25. konferencji Model United Nations. Uczniowie reprezentowali szkoły średnie z różnych regionów Stanów Zjednoczonych. Konferencja odbyła się w dniach 2-5 lutego 2017 r. na Uniwersytecie Chicago.

  Podczas dorocznych konferencji Model United Nations uczniowie reprezentują poszczególne państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Grupa, która odwiedziła Konsulat Generalny RP w Chicago reprezentowała Polskę.

   

  W trakcie wizyty studenci wysłuchali prezentacji Konsula Generalnego o Polsce. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu była dobrze przygotowana do dyskusji o najważniejszych wyzwaniach naszego kraju demonstrując wysoki poziom wiedzy historycznej, znajomości zagadnień ekonomicznych i orientacji w zakresie polityki zagranicznej RP.

   

  W zadawanych pytaniach, uczniowie poruszali kwestie relacji Polski z sąsiadami, wielopłaszczyznowej współpracy z USA, obronności, zagadnień gospodarczych, szczególnie dotyczących źródeł energii (w tym alternatywnych), systemu edukacji oraz opieki społecznej w naszym kraju. Kilku uczestników dyskusji wykazało zainteresowanie kryzysem migracyjnym ostatnich lat. Odpowiadając na pytania w wymienionych sprawach, Konsul Janicki poszerzył dotychczasową wiedzę uczniów na temat naszego kraju w wielu obszarach, a także przedstawił pogłębioną analizę stanowiska Polski wobec europejskiego kryzysu migracyjnego.

   

  Tegoroczna konferencja zgromadziła ok. 3 tysięcy uczniów i delegatów 120 szkół średnich z całego świata. MUNUC jest jedną z największych i szeroko uznawanych prestiżowych konferencji Model United Nations szkół średnich. Podczas trwających cztery dni obrad, uczniowie reprezentujący państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych dyskutowali na tematy bieżących spraw międzynarodowych starając się wspólnie wypracować alternatywne rozwiązania.

   

  Uczniowie reprezentujący Polskę zapoznali się z działalnością licznych urzędów i instytucji w Organizacji Narodów Zjednoczonych takich jak Komitet Bezpieczeństwa Międzynarodowego, czy Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: