close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 kwietnia 2017

  W związku z obchodami rocznic Zbrodni Katyńskiej i katastrofy smoleńskiej wizytę w Chicago złożył Ambasador Piotr Wilczek, który wraz z Konsulem Generalnym RP w Chicago Piotrem Janickim, wziął udział w obchodach organizowanych przez Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim. Obchody odbyły się pod pomnikiem katyńskim i tablicą smoleńska na Cmentarzu Świętego Wojciecha w Niles.

  Na obchody w Chicago przybył z Polski również przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej ppłk Tomasz Bieniak.

  Ambasador Wilczek i Konsul Generalny Janicki wzięli także udział w mszy świętej w Bazylice Świętego Jacka w Chicago w intencji 96 osób, które zginęły siedem lat temu w katastrofie pod Smoleńskiem.

  10 kwietnia 2010 r. w godzinach porannych doszło do największej tragedii w historii Polski, jaka wydarzyła się po II wojnie światowej. W drodze na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w katastrofie lotniczej śmierć ponieśli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, Pierwsza Dama RP Maria Kaczyńska, ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, członkowie polskiej delegacji i załoga samolotu.

  Wśród 96 ofiar znaleźli się wieloletni, zasłużeni członkowie służby zagranicznej: Andrzej Kremer – podsekretarz stanu w MSZ, Mariusz Handzlik – podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Stanisław Jerzy Komorowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP oraz Mariusz Kazana – dyrektor Protokołu Dyplomatycznego.

  Wydarzenia z 10 kwietnia wstrząsnęły milionami Polaków w kraju oraz za granicą, a także międzynarodową opinią publiczną. Wpisy do ksiąg kondolencyjnych wyłożonych we wszystkich polskich placówkach zagranicznych złożyli politycy, znane osobistości oraz zwykli obywatele, którzy w ten symboliczny sposób jednoczyli się we wspólnej żałobie z polskim społeczeństwem.

  Odeszli na zawsze, ‎zostali w pamięci. Pamiętamy o tych, którzy dbali o dobre imię Polski.  Konsulat Generalny RP w Chicago
  Biuro Rzecznika Prasowego MSZ
   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: